Salı, 12 Kasım 2019
“Bol seçenek aklınızı almasın”

“Bol seçenek aklınızı almasın”

Hafıza ve NLP Uzmanı Zeynep Müge Kasaroğlu, geçtiğimiz mayıs ayında yapılan ÖSS sınavında, geçen yıla oranla daha az öğrenci girdiğini, buna karşılık olarak ta kontenjanlarda % 20’ye yakın artış olduğunu belirterek, “doğal olarak bu durum, sınava giren öğrenciler için şans oldu” dedi.

Kasaroğlu, bu durumda daha fazla seçenekle karşı karşıya kalan öğrencileri “doğru seçenek” konusunda uyardı.

Sınav sonrası yapılacak meslek tercihlerinin, en az sınavdan iyi bir puan almak kadar önemli olduğunu kaydeden Müge Kasaroğlu, daha sonra şunları kaydetti: “Günümüzde öğrencilerin sınavı kazanmaya yoğun bir şekilde odaklanmaları, meslek tercihlerini ikinci plana atmalarına neden olmaktadır. Öte yandan, okullarımızda meslek tanıtımları ile ilgili çalışmaların yeterli ölçüde yapılmıyor olması da birçok gencimizin meslek seçiminde yüzeysel bir yaklaşımla hareket etmeklerine neden olmaktadır.”


Öğrencilerin bu tercihle sadece okul değil, aynı zamanda mesleğini de belirlediğini kaydeden Müge Kasaroğlu, tatmin edici oranda doğru bir meslek seçiminde; seçilen alana karşı ilgi duyuyor olmanın, becerilerin o alana yatkın olması ve o mesleğin gerekliliklerinin kişilik özellikleriyle örtüştüğünü de kaydetti. Kasaroğlu, açıklamasını şöyle sürdürdü: “Bunu bir örnekle açıklamak istiyorum. Diyelim ki; gazetecilik ilginizi çekiyor. Yazım ve sözel becerilere, ayrıntıları yakalamanızı sağlayacak duyusal keskinliğe de sahipsiniz. Araştırmacı yönünüz de çok güçlü. Yani gereken ilgi ve yeteneğe sahipsiniz. Ancak düzenin yer almadığı, hareket gerektiren, anlık seyahatlerin ve beklenmedik sürprizlerin olduğu bir yaşam tarzı kişilik özelliklerinize ters düşüyor. Daha sistemli, düzenli, önünüzü daha rahat kestirebildiğiniz zaman daha mutlu ve huzurlu olmanızı sağlayan bir kişiliğiniz var. Bu durumda gazetecilik, bir süre sonra sizi için, yorucu ve yerleşik ve planlı bir düzen içine oturtamadığınız için mutluluğunuza engel olan bir mesleğe dönüşebilir.”

Yorum yap