Salı, 12 Kasım 2019
Türkiye’nin otel yatırımı haritası değişiyor

Türkiye’nin otel yatırımı haritası değişiyor

Ekin Grubu Araştırma Birimi tarafından gerçekleştirilen bir araştırma, Türkiye’nin turizm başkenti Antalya’nın otele doyduğunu, bu nedenle de yatırımların İstanbul ve Anadolu illerine kaydırıldığını ortaya çıkardı.

Araştırmaya göre, önümüzdeki döneme ilişkin 115 turizm projesinin 36 tanesinin İstanbul’da, 60’tan fazlasının ise Anadolu’da gerçekleştirilmesi planlanırken, Antalya’nın payına 17 proje düştü!

Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği’nin (AKTOB) Ekin Grubu Araştırma Birimi’ne yaptırdığı bir araştırma, Türkiye’nin otel yatırımı haritasının değiştiğini gösterdi. Araştırmaya göre, Türk turizminin başkenti olarak kabul edilen Antalya otele doydu; bu nedenle de yatırımların yönü Anadolu illerine ve İstanbul’a çevrildi.

Ekin Grubu Araştırma Birimi’nin Hazine Müsteşarlığı verileri üzerinden 2009 yılı sonrası için alınmış turizm yatırım teşvik belgelerini inceleyerek gerçekleştirdiği araştırmanın sonuçları, önümüzdeki dönemde hizmete girecek konaklama tesislerinin yarısından fazlasının Anadolu’nun iç bölgelerindeki illerde olduğunu gösterdi. Bu eğilimin ardında ise Anadolu illerindeki gelişen iş hacmi, hizmete giren havaalanları ile havayolu şirketlerinin artan seferlerinin de etkili olduğu ifade edildi.

Yatırımcı ve işletmeciler yüzlerini Anadolu’ya çevirdi!
Yatırım teşvik belgesine bağlanmış olan 115 projenin illere göre dağılımı incelendiğinde, 60’tan fazla yatırımın Trabzon, Denizli, Çanakkale, Urfa, Mardin, Gaziantep, Samsun, Yozgat, Çorum ve Sivas gibi illerde gerçekleştirileceği görüldü. 2009-2012 döneminde hizmete girecek konaklama tesisi projelerinden 36’sının ise İstanbul’da bulunduğu ifade edildi. Buna karşılık, konaklama tesisi yatırımlarında en çok tercih edilen ve yatırımların illere göre dağılımında her zaman açık ara önde giden Antalya’nın payına ise 17 otel projesi düştü.

Konya, Edirne ve Samsun da yatırım bekliyor!
Araştırma ayrıca Konya, Edirne ve Samsun’da da acil olarak otel yatırımı yapılması gerektiğini gösterdi. Adana, Bursa ve Eskişehir ise kısa vadede konaklama tesisi yatırımına gereksinim olan iller olarak kabul edildi. Çanakkale, Erzincan ve Nevşehir gibi illerde bu gereksinimin orta vadeli olduğu, Muğla ve Isparta’nın ise potansiyellerinin değerlendirmeye açık olduğu belirtildi.

AKTOB Başkanı Sururi Çorabatır, bu durumu olumlu bir gelişme olarak gördüklerini belirterek, Antalya’da yeni otel yatırımına değil, mevcut tesislerde verimliliği artırmaya ihtiyaç olduğunu söyledi ve ekledi: “Antalya’da zaten otel yatırımı için yer neredeyse kalmadı. Bugünkü durumda yeni yatırımlar yapmak üzere Antalya dışında bir yerin tercih edilmesi yatırımcı ve işletmeciler için daha kârlı olabilir.”

2009-2012 döneminde hizmete girecek olan konaklama tesislerinin illere göre dağılımı şöyle:
İl
Tesis Sayısı
İl
Tesis Sayısı
İl
Tesis Sayısı

İstanbul
36
Balıkesir
2
Malatya
1

Antalya
17
Denizli
2
Mardin
1

Ankara
8
Nevşehir
2
Samsun
1

Muğla
8
Tekirdağ
2
Mersin
1

İzmir
7
Çanakkale
1
Sivas
1

Bursa
4
Çorum
1
Trabzon
1

Adana
3
Eskişehir
1
Urfa
1

Afyon
3
Kütahya
1
Yalova
1

Gaziantep
3
Kırşehir
1
Zonguldak
1

Yozgat
3
Konya
1Toplam: 115 Konaklama Tesisi

Kaynak: Ekin Grubu Araştırma Birimi

Yorum yap