Cuma, 6 Aralık 2019

Çağlayan, Manavgat'ta çağladı

Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri Birlikleri Merkez Birliği'nin Manavgat’ta düzenlediği seminerine Sanayi ve Ticaret Bakanı Zafer Çağlayan’da katıldı.

Sanayi ve Ticaret Bakanı Zafer Çağlayan, Türkiye 29 Mart yerel seçimlerinde yeni bir demokratik sınavdan geçtiğini söyledi. Çağlayan, küresel krizi, ''freni patlamış ve duvara toslamış kamyona'' benzetti. 29 Mart Yerel seçimlerle ilgili görüşlerini de aktaran Bakan Çağlayan, “Türkiye 29 Mart yerel seçimlerinde yeni bir demokratik sınavdan geçti. Evet bu seçimin kazananı Türk demokrasidir, Türk milletidir. Ve Türk halkı dedi ki (Ben siyasi istikrardan yana tavır koyuyorum. Ben siyasi istikrar istiyorum. Bazı aksaklıkları düzeltmek içinde size bir ikazda bulunuyorum, ama ben AK Parti'yi birinci parti yapıyorum ve siyasi istikrarın devamını istiyorum. Durmak yok yola devam diyorum) dedi.
Küresel krizi, ''freni patlamış ve duvara toslamış kamyona'' benzeten Bakan Çağlayan, “Bu krizden, tüm dünyanın olduğu gibi Türkiye'de etkilendi. Türkiye bu krizi en az zararla atlatabilmek için 53 tedbir aldı ve alınmaya da devam ediyor. Avrupa ve ABD'de de bankalar, şirketlerin iflas ediyor, bir ülke battı, Türkiye'de bir bankanın bile ''burnu kanamadı'' dedi. Esnaf ve sanatkarın yol haritasının çıkarılacağını, bununla ilgili çalışmaların da devam ettiğini ifade eden Bakan Çağlayan, ''Esnaf ve sanatkarımıza kapılarımız değil, yüreğimiz de sonuna kadar açık. Küresel krizin etkisi nedeniyle esnaf ve sanatkar siftah bile yapamadan dükkanını kapatıyor. İş yapabilmek için siyasi istikrara ve güvene ihtiyacı var. Bu güven sağlandı ve şu an otomobil satışları patlama yapıyor. Otomobil fabrikaları 24 saat çalışmaya başladı. Otomotiv, beyaz eşya ve elektronik sektöründeki ÖTV ve vergi indirimlerinin piyasalarda doping etkisi yaratmasıyla olumsuz psikolojik hava bozuldu” diye konuştu.

Halk Bankası Cumhuriyet tarihinde ilk kez tek haneli faizli kredi verecek
Halk Bankası'nın esnaf ve sanatkarın hizmetinde olduğunu ifade eden Çağlayan, ''Halk Bankası 6-6,5 yıl içinde esnafa büyük destekler verdi vermeye de devam ediyor. Yeni destekler gelecek. Esnaf ve sanatkara 2009-2010 yıllarında 631 milyon TL faiz sübvansiyonu yapılacak. Halk Bankası bir kaç gün içinde toplanacak ve kredi faiz oranlarını tek haneye indirecek. Halk Bankası, Cumhuriyet tarihinde ilk kez tek haneli faizli kredi verecek. İstihbarat ücretleri 100 TL'den 50 TL'ye inecek. İstihbarat ücretleri bugünden itibaren 50 TL oldu. Hayırlı olsun. OSB ve küçük sanayi siteleri alt yapıları için kullandırılan kredi faizlerinini de yüzde 50 indirdik'' dedi.

Obama ilk dış ülke ziyaretini Türkiye'ye yapıyor
Sanayi ve Ticaret Bakanı Zafer Çağlayan, konuşmasının sonunda “Türkiye'nin bugün dünyada 15, Avrupa'da 6'ncı büyük ekonomiye sahip ülke. ABD Başkanı Barack Obama dahi ilk dış ülke ziyaretini Türkiye'ye yapıyor. Eskiden G-20 ülkeleri arasında yer almıyorduk. Bu toplantılara bile katılamazdık. Şimdi G-20 ülkeleri arasındayız''

Ediz Verdioğlu

Yorum yap