Çarşamba, 20 Kasım 2019

"Vatandaşlarımız güvenli bölgelerde"

Antalya Valisi Alaaddin Yüksel, Alanya'daki Dim Barajı'nın kapağının kırılması nedeniyle birinci derecede risk altında olan 150 hanedeki vatandaşların güvenli alanlara yerleştirildiğini bildirdi.

Vali Yüksel, saniyede 175 metreküp suyun akmasına neden olan Dim Çayı'ndaki baraj kapağı kırılmasına ilişkin Alanya Kaymakamlığı'nda yetkililerden bilgi aldı. Yüksel, burada gazetecilere yaptığı açıklamada, Dim Barajı'nın açıldığı tarihten bugün saat 06.00'ye kadar 213 milyon metreküp su tuttuğunu, baraj kapağının kırıldığı sabah 06.00'dan itibaren boşalan su miktarının ise 3,5 milyon metreküp olduğunu söyledi.
Sabah saatlerinin ardından barajdan boşalan su miktarının saniyede 175 metreküpe yükseldiğini, suyun boşaldığı dere yatağı olan Dim Çayı'nın ise taşıma kapasitesinin saniyede 350 metre küp olduğunu belirten Yüksel, ''Bölgedeki yağış nedeniyle halen baraj saniyede 50 metreküp su alıyor. Çıkan suyun kapasitesini ise dere yatağı rahatlıkla kabul ediyor. Bu nedenle şu an için ciddi bir tehlike söz konusu değil'' dedi.
Barajdaki su seviyesinin su boşalması nedeniyle 20 santimetre kadar düştüğünü, bu azalmayla beraber kapaklardaki basıncın da azaldığını dile getiren Yüksel, bölgedeki yerleşim yerleri için her türlü tedbirin alındığını bildirdi.
Vali Yüksel, şu bilgileri verdi:
''Alanya Kaymakamlığı ve jandarmamız, bölgede bulunan 321 haneden birinci seviyede risk alanı içerisinde bulunan 150 hanedeki vatandaşlarımızı uyararak, güvenli bölgelere geçmelerini sağladı. 130 hanedeki vatandaşlar çevredeki akrabaları ve tanıdıklarının yanında kalırken, 20 hanedeki vatandaşlarımızı ise Kestel Belediyesi misafirhanesine yerleştirdik. Vatandaşlarımız bu akşam da güvenli alanlarda kalacaklar ve her türlü talepleri karşılanacak. Bizim için bu olaydaki yegane husus halkımızın can ve mal güvenliğidir. Bu konuyu ve gelişmeleri an be an takip ediyoruz.''
Kapağın kırılmasına neden olan arızanın henüz tespit edilemediğini, ancak DSİ ekiplerinin bu yöndeki tespit çalışmasını sürdürdüğünü kaydeden Vali Yüksel, Barajlar Dairesi görevlilerinin de bölgeye gelerek inceleme yapacaklarını bildirdi.

Yorum yap