Salı, 24 Eylül 2019
Havacılık sektörü de destek istiyor

Havacılık sektörü de destek istiyor

Merkezi Antalya'da bulunan Corendon Hava Yolları Genel Müdürü Yıldıray Karaer, Hollandalı turistlerden alınan vize, uçakların konaklama ve uçak iniş ücretlerinde indirim yapılarak havacılık sektörüne destek verilmesini istedi.

Yıldıray Karaer yaptığı açıklamada, küresel kriz nedeniyle Hollanda pazarında gerileme olduğunu söyledi.
Kış dönemlerinde uçak şirketlerinin Türkiye'ye turist getirmesi için havacılık sektörüne destek verilmesi gerektiğini belirten Karaer, Alman ve Fransız turistlerden vize ücreti alınmadığını, ancak Hollandalı turistlerden alındığını kaydetti. Havacılık sektörünün de desteğe ihtiyacı olduğunu anlatan Karaer, şöyle konuştu:
''Hollandalı turistlerden 10-12 Avro vize ücreti alınıyor. Devlet Hava Meydanları İşletmesi'ne (DHMİ) ödenen konaklama ücreti daha önce 15 Dolar idi. Bunu Avro'ya çevirdiler. Ayak bastı paraları teşvik olarak uçak şirketlerine verilebilir.
Hava limanları kış dönemlerinde uçak iniş, yer işletme firmaları da konaklama ücretlerini belirli oranlarda indirerek hava yolları şirketlerinin yolcu getirmelerine destek sağlayabilir. Uçak başına bin 500 Avro uçak konaklama ücreti alınıyor. Böyle destekler olursa uçak şirketleri de kış dönemlerinde daha çok turist getirmek için çalışmalar yapar.''
Karaer, kriz ortamlarında havacılık sektörüne verilecek her desteğin Türk turizminin gelişmesine katkı yapacağını sözlerine ekledi.

Yorum yap