Cuma, 18 Ekim 2019
Antalya Devlet Opera ve Balesi’nden Carmen Balesi

Antalya Devlet Opera ve Balesi’nden Carmen Balesi

Hazırlık aşaması bir yıl süren Carmen Balesi yoğun bir çalışmanın sonucunda Antalyalı sanatseverlerle buluşmaya hazırlanıyor.

Antalya Devlet Opera Balesi, 14 Şubat Cumartesi günü, saat 20.00’da, Haşim İşcan Kültür Merkezi’nde bir ilke daha imza atarak G. Bizet’nin müziğiyle, Natalia Arobelidze ve Sergei Tereshenko’nun metnini Merimee’nin romanından uyarlayarak yazıp sahneye koydukları Carmen Balesi’nin dünya prömiyerini gerçekleştirecek.

Şefliğini Hakan Kalkan’nın yapacağı eserin koreografisini Natalia Arobelidze ve Sergei Tereshenko yapıyor.Dekor tasarımı Tayfun Çebi’ye, kostüm tasarımı ise Sevtaç Demirer’e ait. Koreografi asistanlığını Cenk Karayel üstleniyor; müzik düzenleme Mriama Sulaberidze, ışık tasarımı ise Mustafa Eski’nin.

Eserin rollerini, Carmen’de Selin İnan, Müge Öğüt, Derya Özbakır; Don José’de Murat Özdemir, Evren İskender, Tolga Burçak; Escamillo’da Murat Berkin, Gabriel Gogua; Micaela’da Müge Öğüt, Burcu Bodur, Selin İnan; Ölüm karakterinde Gülçin Gökçebağoğlu, Esra Taner, Melda Sipahi paylaşıyorlar.


Özgür Bir Ruh Carmen
Aşk, tutku, cesaret ve ölüm temaları güney iklimine özgü diliyle Carmen Balesi’nde hayat buluyor. Bizet’nin müziği ile Carmen’nin çevresinde gelişen olaylar ve iç dünyasının görsel alana koreografinin anlatım diliyle sahneye taşınması, beraberinde özgün bir dramaturgi çalışmasını gerektiriyor. Bu nedenle ANTDOB bir ilke imza atarak Carmen’nin yeni bale yorumuyla dünya prömiyerini Antalya’da gerçekleştiriyor. Koreografi sahneye uyarlanırken Carmen karakterinin bilinçaltında yaşadığı korkular, endişeler düşsel bir ortamda ifade bulmakta.
Eserde Merimee’nin Carmen romanından farklı olarak ölüm alegorik bir biçimde işleniyor. Carmen’nin karşısına zaman zaman çıkan Ölüm onun geleceğini önceleyerek kaçınılmaz sonu gösteren bir simge. Carmen’nin dizginlemekten asla vazgeçmediği özgür ruhu ölümü bile göze almaktan çekinmiyor. Bizet’nin müziğindeki güneyin sıcak, kıvrak tutku dolu melodileri de bu özgür ruhu destekler nitelikte. Carmen güzelliğinin farkında olan bir kadın olmasının ötesinde kendine olan sonsuz güveniyle erkekleri baştan çıkarabilme gücünü elinde tutan bir karakter. Koreografinin Carmen’nin iç dünyasını yansıtması bakımından karaktere farklı bir bakış açısıyla yaklaşmamızı sağlıyor.
Aşktan beslenen, aşkın ona sunduklarıyla daha da çekicileşen Carmen saf ve masum Micheala karakteri karşısında daha da sivriliyor. Don Jose’nin seçiminin Carmen’den yana olması yasak bir meyveyi elde etmenin verdiği heyecana neden oluyor. Carmen ateşiyle yanarken yalnızca kendini değil çevresindekileri de bu ateşe sürüklüyor. Sıradan bir asker olan Don Jose sonunda kıskançlığın bir karabasan gibi üzerine çökmesiyle katile dönüşüyor.
Aşkın tüm duyguları açığa çıkarması bu eserdeki en önemli ana tema. Coğrafi bir yere bağlı kalmadan evrensel konulara uzanabilmedeki başarısıyla Carmen İspanya’ya değil tüm dünyaya özgürlüğünü sunuyor.
Güzel ve ateşli bir tabiata sahip olan çingene genç kız Carmen, aşk alanında tecrübesiz bir asker olan onbaşı Don Jose’yi kendine aşık eder. Carmen kendinden bıkıp boğa güreşçisi Escamillio ile aşk hayatına başlayınca kıskançlığından Carmen’i öldürür.

Yorum yap