Cuma, 18 Ekim 2019
“Antalya’nın idaresini İstanbul’dan yaptırmayacağım”

“Antalya’nın idaresini İstanbul’dan yaptırmayacağım”

CHP Büyükşehir Belediye Başkan adayı Mustafa Akaydın “Beni belediye başkanı yaptığınızda ben vitrinde oturan bir belediye başkanı olmayacağım. Ben Antalya’nın idaresini İstanbul’dan yaptırmayacağım." dedi.

Fener Mahallesi halkının talebi ile mahalle toplantısında halk ile bir araya gelen CHP Büyükşehir Belediye Başkan adayı Mustafa Akaydın, Antalya esnafının ve halkın içinde bulunduğu zor koşulları, Antalya halkı ile konuşarak çözüm önerilerini birlikte tartışarak yöneteceğini söyleyerek, Antalya’nın idaresini İstanbul’dan gelen bürokratlarla yönetmeyeceğini belirtti.

Dürüstlük, güler yüzlülük ve demokratik katılımcı bir belediye başkanlığı anlayışına sahip olduğunu ifade eden Akaydın, halk toplantısında şunları söyledi:
“Beni belediye başkanı yaptığınızda ben vitrinde oturan bir belediye başkanı olmayacağım. Ben Antalya’nın idaresini İstanbul’dan yaptırmayacağım. Antalya’nın sorunlarını sizlerle beraber değerlendirmeyi ve sizlerle beraber çözüm üretmeyi düşünüyorum.

Burada çok acı bir örnek var. Yüzü gülen ve yaptığım işten memnunum diyen bir tek esnaf yok Antalya’da. Bunun üç temel nedeni var. Birincisi hakikaten ekonomik kriz. Tüm Türkiye’yi vurdu. İkincisi raylı sistem. Raylı sistemden dolayı binlerce esnaf evine ekmek götüremez duruma gelmiş. Üçüncüsü de Antalya esnafı maalesef rant uğruna yakın geçmişte çok yanlış imar uygulamaları ile, parsel bazında emsali artırılan, teması değiştirilen, büyük çoğunluğu ranta teslim edilen ve bunların bir kısmı da alışveriş merkezleri diye nitelendirdiğimiz mekanlar. Bu mekanlar dünyanın her yerinde var ama şehrin bu kadar merkezinde değil. Şehrin dışında. Arabanızla veya otobüsle, yarım saatte belki 45 dakikada ulaşabileceğiniz noktalarda. Dolayısıyla Antalya esnafı ciddi boyutta ki bu firmaların önemli bir kısmının da patronları İstanbul veya Ankara’da. Böylece vergilerinde büyük çoğunluğu oralara gidiyor. Dolayısıyla esnafın bu üç durumdan dolayı ciddi dertleri var. Neticede bunları çözmek için talibiz.”

Projelerinin neler olduğunu konusunda gelen sorular üzerine Akaydın, bu projelerin uzman bir ekip tarafından hazırlandığını ve kısa süre sonra partinin de süzgecinden geçerek halka sunulacağını söyleyerek, özellikle ulaşımın yarattığı tahribat konusunda halkın yoğun şikayeti olduğunu ve mevcut belediye başkanının Antalya’nın geleceğini ipotek altına aldığını sözlerine ekledi.

Antalya’ya yatırım yapıldı özlerinin gerçeği yansıtmadığını belirten Akaydın “Ulaşım için yapılan şeyin tam bir kaynak israfı, Antalya’nın geleceği ipotek altına sokulmuştur. Bunun borçlarını benden sonra da gelecek belediye başkanları ödeyecektir. Ve Antalya tarihinde görmediği kadar bir belediye borcuyla karşı karşıyadır. Yani hem yatırım yapıldı denilen işler doğru yatırımlar değil hem de bendeki bilgilere göre söylüyorum Antalya 1 katrilyon borçlandırılmıştır. Bunları korku veya bahane olarak söylemiyorum. Ben bahaneleri hayatta hiç sevmeyen bir insanımdır. Diyorum ki Antalya ayağımızın altından kayıyor, ne kadar bunu tutar yakalarsak bunu erkenden Antalya’yı yerine çekebiliriz diyorum.

Beş yıl önce belirlenen vizyon Antalya’yı Dubai yapmak vizyonuydu. Keşke yapabilselerdi. Ama benim vizyonum Antalya’yı Antalya yapmaktır. Çünkü hakikaten çok tahrip edildi Antalya.” Dedi.

Yorum yap