Cuma, 6 Aralık 2019

Tatar işadamlarından ATSO’ya ziyaret

Beraberinde bir grup Tatar işadamı ile birlikte ikili görüşmelerde bulunmak üzere Antalya’ya gelen Tataristan Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Shamil Ageev, ATSO Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Özgen’i ziyaret etti.

Dünya Üniversitelerarası Yaz Spor Oyunları’nın (Universiade) 2013 yılında Tataristan'ın başkenti Kazan’da yapılacağını belirten Ageev, ATSO Başkanı Özgen’i Tataristan’a davet etti.

İki ülke arasında ilişkilerin her geçen gün geliştiğini anlatan Ageev, Tataristan inşaat sektöründe Türk firmaların önemli yer tuttuğunu kaydetti. Kazan Adliye Sarayı başta olmak üzere önemi iş merkezlerinin yapımını Türk müteahhit firmalarının gerçekleştirdiğini kaydeden Ageev, Antalyalı firmaları, Tataristan’da görmek istediklerini söyledi.

ATSO Başkanı Kemal Özgen de, Türkiye ve Tataristan arasında tarihi bağlar bulunduğunu, son dönemde Türkiye’nin, Tataristan’ın üçüncü ticari ortağı hâline geldiğini kaydetti.

2007 yılında Türkiye ile Tataristan arasındaki ticaret hacminin 1.5 milyar dolar seviyesine ulaştığını belirten Özgen, “Türkiye, petrol ve petrokimya alanındaki ihtiyaçlarının bir bölümünü Tataristan’dan karşılarken, gıda, mobilya ve inşaat sektöründen yaklaşık 300 Türk firması Tataristan’da faaliyete geçmiştir. Tataristan havayollarının Türkiye’ye uçak seferlerini başlatması taraflar arasında ikili ilişkilerin hızla geliştiğinin bir göstergesidir. Bugün Türkiye, Tataristan ve Rusya Federasyonu vatandaşları için en popüler tatil ülkesi konumundadır. Tatar işadamlarının Antalya’ya ziyaretinden büyük memnuniyet duyuyoruz” dedi. Özgen, ziyaretin anısına Ageev’e seramik bir tabak hediye etti.

Yorum yap