Cuma, 6 Aralık 2019

Üras: “Turizmden kazanma süreci başlamalı”

GATAB Başkanı Yusuf Üras, 27 Eylül Dünya Turizm Günü çerçevesinde yaptığı açıklamada, özellikle Antalya’da artık “yatırım” döneminin bitmesi gerektiğini belirtti.

Başkan Üras, yaptığı yazılı açıklamada şu görüşlere yer verdi: “Turizm bilincinin geliştirilmesi ve bu alanda yaşanan gelişmelerin diğer ülkelere de aktarılarak deneyimlerin paylaşılması amacıyla, Dünya Turizm Örgütü (WTO)'nun önerisi üzerine Birleşmiş Milletler aldığı kararla, her yılın 27 Eylül günü, "Dünya Turizm Günü" olarak kutlanıyor.

Türkiye'de turizm faaliyeti belirli dönemlere sıkışmış olmaktan çıkıp yıl geneline yayılmaya başlaması önemli bir gelişmedir. Şimdi özellikle güneyde kış döneminde de açık olan, bir başka deyimle 12 ay çalışan tesis sayısı her geçen yıl biraz daha artıyor.

Son dönemde sektör içinde turizmin çeşitlendirilmesi ve 12 aya yayılması konuları dillendirilmektedir. Türkiye'nin 12 ay turizm yapılabilir ülke durumuna gelmesinde kış aylarında ucuz fiyatlarla yapılan shopping (Alışveriş) turlarıdır. Ancak madalyonun diğer yönüne baktığımızda, alışveriş turizminde de sıkıntı vardır. Turistler geldikleri yerleşim yerine katkı koymayıp, büyük mağazalara yönlendirilmektedir. Daha fazla harcatma mantığı ilen yapılan tur organizeleri, bırakın turistin geldiği toprakları tanımasını, bölgenin kültürünü görmesini, bölgedeki tarihi yerleri bile göremeden ülkesine dönmektedir. Belki turistin de umurunda değildir Kemer’deki Phaselis, Teleferik, Kemerlilerin nasıl yaşadığı ve ne yediği ile ilgilenmeyebilir. Biz, burada devreye girmeli, bu değerleri de mutlaka onlara göstermeliyiz.

GATAB olarak bölgenin tanımı için hem düşünce, hem eylem üretiyoruz. Bugün Dünya Turizm Günü, bu gün vesilesi ile düşüncemizi paylaşmak istiyoruz. Diyoruz ki Turizm yıla yayılmalı, diyoruz ki turizmde objeler öne çıkmalı. Örneklemek gerekirse Belek bölgemiz, yılın büyük bölümünü golf, bir bölümünü de futbol turizmi ile kapatmaktadır. Ancak bu şans sadece Belek’tedir. Manavgat, Alanya ve Kemer böyle bir ayrıcalığa henüz sahip değildir. Bir an önce bizlerin de bir farklılık oluşturmamız,

Turizmde hedef daha fazla yatak değil daha kaliteli turist olmalıdır. Havaalanı rakamları bizi yanıltmamalı. Turizm politikamızı sürekli güncellemeliyiz. Yatırım dönemine son verilip kazanma dönemini başlatmalıyız. Peki “Alışveriş”, “Golf” ve “Kongre Turizmi”nin dışında nedir ortaya koyabileceğimiz objeler. Bölgemizde tamamı uygulanabilir birkaç örnek vermek istiyorum:

Av Turizmi
Türkiye' nin coğrafi yapısı, bitki örtüsü ve yaban hayati, avcılığa ve av turizmine ilgi duyanlara önemli bir potansiyel sunar. Beydağları bu hizmete zaten hazır.

Kış Turizmi
Yaz - kış üzerinde kar eksik olmayan yüksek dağlarıyla ve bu dağlarda kurulan kayak tesisleriyle Türkiye önemli bir Kış turizm Merkezidir. Bu noktada Tahtalı bir an önce kayak merkezine kavuşmalıdır.

İnanç Turizmi
Tarih boyunca gerek çok Tanrılı gerekse tek Tanrılı dinlere ev sahipliği yapan Türkiye, her inançtan insanın görmesi gereken eserlere sahiptir. Demre Antalya için zaten belli bir potansiyeldir.

Sağlık Turizmi
Zengin ve şifalı termal sulara sahip olan Türkiye, bir kaplıca cennetidir ve nitelikli tesisleriyle şifa arayanları beklemektedir...


Gençlik Turizmi
Nüfusun büyük bir çoğunluğunu gençlerin oluşturduğu Türkiye, gerek yurt içinden gerekse yurt dışından gençlere ucuz tatil yapma olanağı veren tesis ve kamp merkezlerine sahiptir. Biz Tekirova Belediyesi olarak Kardeş şehir Kiev’in Padol Belediyesi ile böyle bir çalışma başlattık.


Botanik Turizmi
Çeşitli coğrafi özellikleri, coğrafi farklılığın getirdiği iklim çeşitliliği, Türkiye' yi dünyada benzerine az rastlanır bitki çeşitliliğine sahip kılmaktadır...

Mağara Turizmi
Dünyadaki diğer ülkelere göre "mağara cenneti" ülke konumunda olan Türkiye' de yaklaşık 40.000 adet mağara bulunmaktadır...

Yayla Turizmi
Kendine has coğrafya ve iklime sahip olan Türkiye' nin zengin yaşama kültürü içindeki yayla yaşantısı önemli bir yer turar...

Dağcılık
Ülkenin bütün bölgelere dağılmış, farklı yüksekliklerde, zengin flora ve faunaya sahip dağları ile Türkiye, doğa tutkunu, maceracı insanları bekliyor...

Su Altı Dalış
Türkiye sularında bulunan önemli batıklar ve su altı mağaraları, dalıcılar tarafından keşfedilmeyi beklemektedir. GATAB bu noktada bir adım atmış, Üç Adalar’da sualtı turizmine destek amacıyla bir gemi batırılmıştır.”


Yorum yap