Pazar, 17 Kasım 2019
Toros Akdeniz’in harika çocukları

Toros Akdeniz’in harika çocukları

Ulusal Bilim Olimpiyatlarından ard arda gelen başarılar Toros Akdeniz Lise-Fen Lisesi öğrencilerini sevindirdi.

Toros Eğitim Kurumları Öğrencisi Alp Emre Acar, TÜBİTAK Yaz Kampına davet edilerek Antalya’da bir ilki gerçekleştirdi.
Toros İlköğretim Okulu 8. Sınıf öğrencisi D.Alp Emre Acar, Tübitak tarafından düzenlenen İlköğretimler Arası Matematik Olimpiyatları’nda Gümüş Madalya alarak TÜBİTAK Yaz Kampı’na davet edildi. Antalya’dan Tübitak Yaz Kampına davet edilen ilk öğrenci olmanın yanı sıra OKS’de 494 MF puanı ile bu iki başarısından dolayı Toros Akdeniz Fen Lisesi’nde burslu okumaya hak kazandı. 30 Ağustos- 15 Eylül tarihlerinde Afyon’da düzenlenecek olan TÜBİTAK Yaz Kampı’na gidecek olan Emre Acar, Matematik Olimpiyat Takımı Sorumlusu Levent Damar ve diğer takım arkadaşlarıyla yaz boyunca Toros Akdeniz Lise- Fen Lisesi’nde çalışmalarına devam etti. Matematik Olimpiyat Takımının öğrencilerinden Muhammed Vedat Sivri ise 13. Ulusal Antalya Matematik Olimpiyatları’nda Antalya 1. si (Lise 1 kategorisinde) olmuş, ardından ikinci aşamada gümüş madalya almaya hak kazandı. Matematik olimpiyat çalışmalarının kendileri ve arkadaşları için çok faydalı olduğunu belirten öğrenciler bu sene içinde yine ulusal ve bölgesel yarışmalar için hazır olduklarını ifade ettiler.
Bilgisayar Olimpiyatlarında Gelen Başarı
Ulusal Bilim Olimpiyatları Bilgisayar dalında ise Toros Akdeniz Fen Lisesi birinci sınıf öğrencisi M. Halil Yılmaz, Akdeniz Bölge 2. Liği derecesini aldı. Önümüzdeki eğitim döneminde yapılacak olan Ulusal ve Uluslar Arası Olimpiyatlarda başarı elde etmek için çalışmalara Bilgisayar Öğretmeni Ziya Kundakçı ile devam ettiğini söyledi.
Toros Akdeniz Lise- Fen Lisesi öğrencilerinden seçilen Fizik, Kimya, Bilgisayar ve Matematik Olimpiyat Takımları kendilerine ayrılmış olan çalışma odalarında haftada 16 saat çalışıyor. Yaz döneminde belirli aralıklarla bu çalışmalar devam ediyor. Amaç burada her branştan en az bir öğrencinin Tübitak Bilim Olimpiyat Takımı’na girmesini sağlamak.
ÖSS’de ilk 100 de 3 derece
Olimpiyat ve Proje çalışmalarının Toros Akdeniz Lise- Fen Lisesi öğrencilerinin başarı grafiğinde önemli yeri olduğunu belirten okul yönetimi bu başarıyı ÖSS’ de de devam ettirdiklerini 2008 ÖSS’de Türkiye genelinde ilk 100’de 3 öğrencilerinin; ilk 500’ de 15 öğrencilerinin; ilk 1000 de ise 30 öğrencilerinin dereceye girerek istedikleri üniversite bölümlerine yerleşmelerinin kendilerini çok mutlu ettiğini ifade ederek Başarının Toros ‘ta gelenek haline geldiğini ifade ettiler.

Yorum yap