Salı, 24 Eylül 2019
Muratpaşa Belediyesi’nden keneye karşı en doğru bilgiler

Muratpaşa Belediyesi’nden keneye karşı en doğru bilgiler

Muratpaşa Belediyesi’nin Kırım-Kongo Kanamalı Ateşi Bilgilendirme Toplantısı ile bugüne kadar doğru bilinen birçok bilginin yanlış, yanlış olarak bilinenlerin ise doğru olduğu açıklandı

Muratpaşa Belediyesi’nden keneye karşı en doğru bilgiler

Hizmetlerinde; insan odaklı belediyeciliğin en önemli örneklerini sergileyen Muratpaşa Belediyesi, insanların doğru bilgilendirilmesi ve bilinçlendirilmesi için de etkinlikler düzenlemeye devam ediyor. Muratpaşa Belediyesi bu kapsamda son zamanlarda insan ölümlerine yol açan ve kenelerden bulaşan Kırım-Kongo Kanamalı Ateşi hastalığı (KKKA) ile ilgili olarak bilgilendirme toplantısı düzenledi. Muratpaşa Belediye Başkanı Süleyman Evcilmen’in konuşması ile başlayan bilgilendirme toplantısına konuşmacı olarak; Prof. Dr. Bayram Ali Yukarı (Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Veterinerlik Fakültesi Parazitoloji Ana Bilim Dalı Başkanı), Prof. Dr. Nevzat Yalçın (Akdeniz Üniversitesi İnf. Hast. ve Klinik Mik Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi), Opr. Dr. Arif Bulut (Antalya Tabip Odası Yönetim Kurulu Üyesi) ve Veteriner Hekim Muammer Saygılı (Antalya Veteriner Odası Başkanı) katıldı. Toplantıda, cam kaplara konmuş çeşitli türlerdeki keneler katılımcılara gösterildi. Konuşmacılar, halkın bilgilendirilmesini amaçlayan toplantıyı düzenlediği için Muratpaşa Belediye Başkanı Evcilmen’e teşekkür etti.
‘Çevreyi korumazsanız çevre sizi korumaz’
Muratpaşa Belediyesi Nikah Salonu’nda gerçekleştirilen toplantının açış konuşmasını yapan Muratpaşa Belediye Başkanı Evcilmen, halkın bilgilendirilmesi için bu etkinliği düzenlediklerini söyledi. Kenelerden bulaşan Kırım-Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) hastalığı hakkında en doğru bilginin insanlara ulaştırılması gerektiğine dikkat çeken Başkan Evcilmen; “KKHA kaynaklı 2000’e yakın tespit yapılmış. 100’e yakın ölüm olmuş. Önlem alınması konusunda sıkıntılar yaşanmış. Anlaşılan ilgili bakanlıklar seyirci kalmış. Çevreyi korumazsanız çevre sizi korumaz. Ekolojik dengeyi tahrip ederseniz bu ve benzeri olumsuzluklarla karşılaşırsınız” dedi.
Türkiye açık pazar
Antalya Tabip Odası Yönetim Kurulu Üyesi Bulut da konuşmasında, KKKA'nın kamuoyunda ‘biyolojik silah’ şeklinde yanlış bir kanı oluştuğuna dikkat çekerek ; “Ülke olarak biz krize yaklaşımda sorunlar yaşıyoruz. Türkiye tam bir açık pazar. Her türlü, evcil, besi hayvanları ülkemize kolaylıkla girerek yayılıyor. Bunlar varken biyolojik silaha gerek var mı? KKKA'dan ölüm oranı yüzde 5. Trafik kazaları, devrilen filikalar, öğrencilerin üstüne çöken yurtlar bunların nedeni hep tedbirsizlik” diye konuştu.
İşbirliği
Veteriner Hekimler Odası Şube Başkanı Saygılı ise halk sağlığı konusunda gerekli yasaların çıkarıldığını ancak bunların uygulanmaması sıkıntısı yaşandığını belirtti. KKKA konusunda doktorlar ile veteriner hekimlerin birlikte çalışması gerektiğini ifade ederek şöyle konuştu; “Hayvan hareketleri kontrol edilmiş olsaydı bu noktaya varmazdı. Hayvanlardaki hastalığı bitiremezseniz insanlardaki hastalığı bitiremezsiniz. Veterinerlik İşleri Genel Müdürlüğü kapatılmış, Sağlık Bakanlığı Zoonoz Hastalıkları Bölümü Daire Başkanlığı’nı kapatmış. Kuş gribi ve KKKA vakaları sayesinde veteriner hekimlerin önemi daha iyi anlaşıldı.”

Keneyi yok edemezsiniz
Her kene türünün insan için zararlı olmadığını, yapışan kenenin ise sağlık kurumuna gidilmesi beklenilmeden sabit bir güçle yavaşça çekilerek çıkarılabileceğini söyleyen Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi (MAKÜ) Veteriner Fakültesi Parazitoloji Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Yukarı şöyle devam etti; “Kene korkusuyla bilinçsiz ilaçlamalar yapıldı. İlaçlama yapılan bölgelerdeki zehirli maddeler göl ve denizlerdeki canlıların yok olmasına yol açtı. Sivrisinek mücadelesinde kullanılan ilaçlarla kene mücadelesi yapılmaz. Türkiye’de 32 kene türü var.Yanlış ilaçlama yaparak keneleri doğal olarak yok eden canlıları da yokediyoruz. Kene; yaban hayvanı artışı nedeniyle ortaya çıkıyor. Yayla, av yasakları, terkedilen tarım alanlarına tekrar dönülmesi ve çok sayıda yaban hayvanı öldürülmesi kenelerin çoğalarak insanları ısırmalarını artırır. Keneye karşı doğaya keklik salınması da kene popülasyonunu artırır. Keklik ve kuşlar da keneler için iyi bir konaktır. Keneler; keklik ve kuşlar kanalıyla yayılır.”
Antalya’da 13 vaka
Antalya’da 13 KKKA şüpheli vakanın yaşandığını ifade eden Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yalçın; “Bu 13 şüpheli vakadan 5’i Akdeniz Üniversitesi Hastanesi’nde tedavi gördü. 5’i de taburcu oldu. Sorun yok” diyerek Kırım-Kongo Kanamalı Ateşinin Tanısı Nasıl Konulur? ve Kırım-Kongo Kanamalı Ateşinin Tedavisi Nedir? gibi soruların yanıtlarını katılımcılara aktardı. Konuşmacılar, bilgilendirme toplantısında katılımcılardan gelen soruları da yanıtladı.

Doğru bilinen yanlışlar
Doğaya keklik salınması: Keklik ve benzeri uçan hayvanlar kene için konak ve taşıyıcıdır.

Isıran kenenin vücuttan çıkarılması için sağlık kurumlarına gidilmesi: Bu zaman kaybıdır. Keneyi patlamadan vücuttan çıkarabilir ve daha sonra sağlık kurumuna gidebilirsiniz.

Kene tarafından ısırılan ve taşıyıcı olan hayvanların etlerinin yenmesi: Sadece bu hayvanları kesenler tehdit altındadır. Bu hayvanları keserken kanlarından korunmalıdır.

Türkiye’deki keneler 20-23 bin değil en fazla 13 bin yumurta bırakabilir.

Yayla, av yasakları, terkedilen tarım alanlarına tekrar dönülmesi ve çok sayıda yaban hayvanı öldürülmesi kene ısırmalarını artırır.

Sivrisinek mücadelesinde kullanılan ilaçlarla kene mücadelesi yapılamaz.

Hiçbir yöntem kenenin tamamını yokedemez.

Yorum yap