Salı, 24 Eylül 2019
Yazıcıoğlu: “Ergenekon uru milletin bünyesinden atılsın”

Yazıcıoğlu: “Ergenekon uru milletin bünyesinden atılsın”

Büyük Büyük Birlik Partisi (BBP)Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu, kimsenin rütbe, servet, makam ve şöhreti ile suç işleme imtiyazına sahip olamayacağını belirtti. Yazıcıoğlu, Ergenekon terör örgütü için, "Sinir uçlarına dokunulmadan sinir aralarından bu ur çıkartılarak milletin bünyesinden atılsın" dedi.

BBP Genel Başkanı Yazıcıoğlu, bir haftalık tatilini geçirdiği Alanya'dan ayrılmadan önce Antalya İl Başkanlığı binasında basın açıklaması yaptı. Siyasetçinin tatili olmadığını söyleyen Yazıcıoğlu, bir haftalık zaman zarfı içinde de halkla bir araya geldiğini ve sorunları dinlediğini anlattı.
Yazıcıoğlu, Ergenekon terör örgütü için ur ifadesini kullandığı konuşmasının devamında; "Diğer tarafından Ergenekon adı altında bir operasyon yapıldı ve sürüyor. Bir kere daha altını çizmek istiyorum ki kimsenin suç işleme imtiyazı olamaz. Kimse rütbesine, makamına, şöhretine, servetine dayanarak ayrıcalıklı muamele göremez. Devlet eğer gerçekten devlet ise bu tür cuntalaşma ve yasa dışı şiddet unsuru kullanarak yapılanmaların kökünü kazıması lazım. Bunu yaparken de sonuna kadar gidilmesi lazım. Tabi ki bunun da insanları peşinen kahraman ya da suçlu ilan ederek yapmaması lazım. Kimsenin kişilik hakları zedelenmeden soruşturma sürsün. Sinir uçlarına dokunulmadan sinir aralarından bu ur çıkartılarak milletin bünyesinden atılsın. Bizim temel görüşümüz bu konuda sonuna kadar gidilmesidir" şeklinde konuştu.
Son zamanlarda artan terör olayları ile ilgili olarak da açıklamalarda bulunan BBP Genel Başkanı, terör örgütünün Kürtleri temsil etmediğini vurguladı. PKK'yı uluslararası sermayenin ve emperyalist güçlerin Türkiye'ye karşı yürüttüğü asimetrik savaşın koçbaşı olarak kullandığı bir paçavrası ve provokatif aracı olarak nitelendiren Yazıcıoğlu, "Terör örgütü asla Kürtlerin temsilcisi değildir. Dolayısıyla da kürt ve Türkmen kardeşlerin ortak düşmanıdır. Bunu kabul ettiğimiz, teröre karşı birlik beraberlik içinde yaşadığımız takdirde önce psikolojik savaşta galip geleceğiz ve bünyemizden PKK'yı atıp bitireceğiz" dedi.
Türkiye'deki temel sorunların sistem ve oluşturduğu siyaset anlayışından kaynaklandığını dile getiren Yazıcıoğlu, bunların aşılabildiği sürece ülkenin önünün açık olacağını söyledi.
"SİYASİ PARTİLER YASASI ANTİDEMOKRATİK"
Siyasi partiler yasasını 'antidemokratik' olarak nitelendiren Yazıcıoğlu, seçim yasası için de "adil değil" ifadesini kullandı. Dokunulmazlıkları "Tamamen lüzumsuz ve adaleti engelleyici" olarak gören Yazıcıoğlu, "Yargı, yürütme, yargı erklerini birbirinden ayıracak bir saç ayağı hala oluşmamıştır. Demokratik bir anayasaya sahip değiliz. İşte bu temel sorunlar çözülmediği için iktidarların bir önemi yoktur. İktidarlar sandıktan çıkmalarına rağmen muktedir olamazlar" diye konuştu.
Bugünkü iktidarın vebalinin eskilerinkinden daha büyük olduğunu ifade eden Muhsin Yazcıoğlu, bunu da tek başına hükümet kurulmasına bağladı. AK Parti'nin 5 yıl boyunca tek başına anayasayı değiştirebilecek, bir hukuk reformu yapabilecek, siyasi partiler yasasını değiştirebilecek, seçim kanunun yeniden düzenleyebilecek güçte olduğunun altını çizen Yazıcıoğlu, şöyle dedi:
"Ancak bu parti 5 yılını boşa geçirmiştir. Bu alanlarda hiçbir düzenleme yapmamıştır. Yapmadığı için de biz hep sonuçları tartışmaya devam ettik. Son kapatma davasını tartışarak neredeyse bir yılımızı geçirdik. Aynı şekilde Ergenekon davasını tartışarak geçirdik. Bence siyaset demokrasi ve hukuk kuralları içinde yürüsün. Ordu siyasetin dışında kalsın. Devletin içinde çeteler varsa temizlensin. Devletin yetkilerini kullanılarak siyasal iktidara karşı cunta oluşturuluyorsa bunlar ortaya çıkartılsın, deşifre edilsin ve hak ettikleri cezaya çarptırılsın. Siyasetçiler ordunun yakasını bıraksın. Siyasetçiler, siyaset dışı güçlerden yararlanarak siyaset yapma ve iktidar olma heveslerinden vazgeçsin. Diğer taraftan da milletin oyuyla iktidar olanlar, milletin taleplerine kulak versin ve milletin ihtiyaçlarına göre yasal düzenlemeler yapsın."
"İKTİDARDA HEP CHP ZİHNİYETİ OLDU"
Meclis'te çoğunluğun milletçi, maneviyatçı ve sağcılarda olmasına rağmen iktidarda hep CHP zihniyetinin olduğunu iddia eden Yazıcıoğlu, bu çarpıklığın ortadan kaldırılması gerektiğini bildirdi. Çarpık anayasa kuralları ve çarpık yasalar yüzünden Türkiye'nin hep zaman kaybettiğini belirten Yazıcıoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü: "En son iktidar partisi için açılan davayla da Türkiye zaman kaybetti. Sonuçta kapatılmaması istikrar açısından memnuniyet verdi. Fakat kapatılmamakla beraber, Anayasa Mahkemesi'nin aldığı karalar çerçevesinde bir gerilla düğümü atıldığı görülmektedir. Dün yapmadıklarını artık hiç yapamayacak pozisyona getirmişlerdir."

Yorum yap