Cuma, 6 Aralık 2019

Dünya Hayvanları Koruma Günü...

Antalya Veteriner Hekimler Odası Başkanı Muammer Saygılı, Toroslar´daki keçi varlıklarının yok edilmek istendiğini ileri sürdü.

Antalya Veteriner Hekimler Odası Başkanı Muammer Saygılı, Toroslar´daki keçi varlıklarının yok edilmek istendiğini ileri sürdü.
Saygılı düzenlediği basın toplantısında, Çevre ve Orman Bakanlığının, ormana zarar veren keçi varlığının azaltılması amacıyla başlattığı uygulama sonucu orman köylülerinden keçilerini elden çıkarmalarını istediğini belirtti.
Bu karar ile Toroslar´daki keçi varlıklarının yok edilmek istendiğini ifade eden Saygılı, şunları söyledi:
´´Dünya Hayvanları Koruma Günü´nde hem bildirgenin en önemli maddesini ihlal etmiş, hem de hayvanları koruma kanununa göre suç işlemiş oluyorsunuz. Toroslar´da yaşayan keçiler, Türkiye´nin gen kaynaklarıdır, bizim yerli keçilerimizdir. Burada hayvancılıkla uğraşan köylü aynı zamanda ormanları da korumaktadır. Bunların ekonomik sıkıntıya düşmeleri sosyal çalkantılara neden olacaktır. Alınan karar gözden geçirilerek, özellikle güneş alan yeni fidanların yetişmesinin zor olduğu Torosların güney kesiminde mevcut makilikler korunarak hem yaban yaşamının sürmesi, hem de keçiciliğin yapılması sağlanabilir. Yeni dikilecek fidanlar da tel örgüyle korunabilir.´´
Bu alandaki çelişkilerin ana kaynağının rant elde etmek olduğunu iddia eden Saygılı, ´´Karar verecek erkin mensupları rant ya da doğa ve hayvan sevgisinden hangisinin ağır basacağına karar verecek eğitimi almış olsalardı doğa katliamına izin vermezlerdi´´ diye konuştu.

-HAYVAN BORSASI-

Organize Sanayi Bölgesi´nde Hayvan Borsası-Hayvan Pazarı kurulmasının zorunluluk olduğunu da vurgulayan Saygılı, hayvan ve hayvan ürünlerinin tam değerinin bulunması için hayvan borsasının kesinlikle kurulması gerektiğini bildirdi.
Hayvan, doğa ve çevre sevgisinin ilk ve orta öğretimde mutlaka müfredata alınarak ders olarak işletilmesi gerektiğini kaydeden Saygılı, hayvan dışkılarının çevreyi kirletmesiyle ilgili şikayetlerin ise parklarda belirli noktalara köpek tuvaleti konulmasıyla çözülebileceğini söyledi.
Aa

Yorum yap