Güncel Devlet Hastanesi bünyesinde sigara bırakma polikliniği
30.05.2004

Antalya Devlet Hastanesi, Antalya´da ilk defa bünyesinde Sigara Bırakma Polikliniği kurdu. İnsanlara sigaranın zararlarını anlatacak ve sigara bırakma konusunda psikolojik destek verecek olan poliklinikte, pratisyen bir hekim görev yapacak.

Türkiye´de kullanma yaşı 12 ye kadar düşen sigaraya, dünyada her yıl 4 milyon kişi kurban gidiyor. Her gün 11 bin her 8 saniyede ise 1 kişinin ölümüne sebep olan sigaradan, ülkemizde her yıl 100 bin kişi ölüyor. Bu denli büyük külfetlere neden olan sigaradan kurtarmak için Antalya Devlet Hastanesi bünyesinde, yen bir poliklinik açıyor. Sigara Bırakma Polikliniği adını taşıyan poliklinik ile, sigarayı bırakmak isteyen hastalara hizmet verilecek.
İnsanların direk veya sevk ile başvuruda bulunabileceği yeni poliklinik, ´31 Mayıs Dünya Sigarayı Bırakma´ gününde hizmete girecek. Eğitimli pratisyen doktor tarafından uygulanacak tedavi yöntemi Antalya´da ilk defa uygulanacak. Telkin ve ilaç yönteminin kullanılacağı poliklinik de her hasta ile haftada bir gün yarım saat ilgilenilecek.
Günde 15 kişinin tedavi görebileceği poliklinikle ilgili olarak açıklamada bulunan Antalya Devlet Hastanesi Başhekimi Arif Bulut, polikliniğin Antalya´daki resmi kurumlar içerisinde ilk defa Devlet hastanesi tarafından açılacağını kaydetti. Açılan polikliniklerde ikna yolunun kullanılacağına değinen Bulut, sigara bırakmak isteyen hastalara sigaranın neden olduğu hastalıkların gösterilip, sigara kullanmayan bir insanla farkının hastalara gösterileceğinin altını çizdi.
Sigara bırakma polikliniğindeki hastaların yapılacak anket çalışmaları ve nikotin bağımlılık testi ile bağımlılık derecelerinin belirleneceğini ifade eden doktor Zekiye Özdemir ise ilk görüşmede hastalarla ilgili her türlü bilgiye sahip olacaklarını açıkladı.
Yapılacak test sonuçları sonrasında hastaların az, orta, yüksek ve çok yüksek bağımlı şeklinde kategorilere ayrılacağını söyleyen Özdemir, ayrıca hastaların fiziksel mi yoksa psikolojik bağımlı olduklarının da bu testlerden sonra ortaya çıkacağını belirtti.
Akdeniz Üniversitesi´nde aldığı eğitim sırasında gelen hastaların genellikle ´her işi başardım ama bir türlü sigarayı bırakamadım´ diyenlerden oluştuğunu kaydeden Özdemir, ´Hastalara uygulanacak ankette, günde kaç sigara içtiği, sabah kalktıktan kaç dakika sonra sigara yaktığı, hasta olması durumunda sigara içmeye devam edip etmeyeceği ve yasak olan yerlerde sigara içip içmediğini soruyoruz. Eğer bu sorulardan sabah kalktıktan kaç dakika sonra sigara içiyorsunuz sorusuna yarım saat cevabı gelirse, bu hasta en yüksek derecede bağımlı demektir.´ dedi.
Tedavilerini konuşma, telkin ve ilaç olarak gerçekleştireceklerinin altını çizen Zekiye Özdemir, bunların; tedavi düşünme, hazırlık, sigarayı bırakma ve takip izleme evreleri şeklinde adlandırıldığını hatırlattı.
Hastaları için önce azalt sonra bırak yöntemini uygulamayacağını dikkat çeken Özdemir, ´Azaltma yöntemi ile tedavinin başarıya ulaşma oranı yüzde 5´de kalır. Fakat normal tedavi yöntemi ile bu oran yüzde 80´lere kadar çıkıyor.´ şeklinde konuştu.
Özdemir hastaları ile görüşme sıklığını ise ilk ay haftada bir, sonraki ay 15 gün ve sonraki aylarda 1 ayda ve 3 ayda bir olarak ifade ederken, tedavi süresinin 1 yıl olduğunu söyledi. Tedavide kişinin kararlı olmasının da gerekliliğine değinen Zekiye Özdemir, sigaranın verdiği zararı, ´Sigara yüzünden ölümler, trafik, iş kazaları ve terör gibi ölümlerin toplamının 5 kat daha fazla oluyor.´ diye tanımladı.
cihan
Kaynak : 0
Tarihi : 30.05.2004
Haber Grubu : Güncel
Haber Arşivi : arşiv
Bu haber 0 kişiye tavsiye edilmiş ve 0 okur tarafından yorum eklenmiştir.

Yorum Ekle Tavsiye Et Yazdır Ana Sayfa
Konuyla İlgili Diğer Haberler
Hırsızlarla baş edemeyince güvenlik şirketi kurdu
“Antalya’da kış turizmi nasıl gelişir?”
Genç polislerin at üstünde nikah sürprizi
Meslekte 40 yılını tamamlayan gazetecilere onur ödülü
CHP’li başkan cami gelirine el koydu
Bağış yasağına uyan yok!
Fabex 2004 Fuarı”nda 5bin 926 marka tanıtımı
Kredi kartı dolandırıcılığı yapan çete çökertildi
”Baykal Antalya için ne yaptı?”
Kadın muhtar adayları dertli!
Ak Parti adaylarını açıkladı
Toptancı Hali”n haftalık cirosu 3.9 trilyon
Subaşı, çalışmalarını Internete taşıdı
Deprem tatbikatı öğrencileri heyecanlandırdı
”Özürlüler evde oturmaya mahkum”
Antalya Cezaevi lisanslı sporcu yetiştiriyor
Kemer, Almanya”da tanıtılacak
İpi göğüsleyen isim Menderes Türel...
”Hava kirliliğinin kesin çözümü doğalgazR
”Antalya”da devlet vatandaşa hizmet ye
internet kitapçınız kitapyurdu.com'dan binlerce kitaba ulaşabilirsiniz.
`Güncel` Haber Grubuna Eklenmis En Son Haberler
Antalya Valisi Münir Karaloğlu'dan 30 Ağustos Zafer Bayramı Mesajı
AESOB BAŞKANI ADLIHAN DERE’DEN 30 AĞUSTOS MESAJI
Muratpaşa 30 Ağustos’a hazır
Kurban satış yeri Antalya'nın hizmetinde
Başkan Uysal kurban satış yerlerini denetledi
Akdeniz Elektrik Dağıtım A.Ş.’den göçmen kuşlara yuva
Elektronik ehliyet sınavı dönemi Antalya'da da başladı
Antalyalı Gazeteciler Kültürel ve Doğal Mirası Projesi ile Burdur'da buluştu
Cumhuriyet, Demokrasi, Şehit ve Gazilerimiz için...
Antalya'da askeri araca bombalı tuzak: 2 asker yaralı
Yörüklerden Başkan Uysal’a ziyaret
ASMEK yeni dönem kayıtları başlıyor
Antalyalı piknikçilerin yeni adresi “Topçam”
MURATPAŞA KURSUNDA GİRİT DANTELİNİ ÖĞRENDİLER
30 Ağustos için görkemli kutlama
Almanya'ya işçi olarak gitti, Türkiye'ye patron olarak döndü
Kepez’de 644 çocuk sünnet olacak
Konyaaltı Belediyesi’nde yaylalarda asfalt çalışması
Sünnet Şöleni için son kayıt Cuma
GAZETECİ YAVUZ DONAT VALİ KARALOĞLU'NU ZİYARET ETTİ
"Devlet Hastanesi bünyesinde sigara bırakma polikliniği" Hakkındaki Yorumlar