Salı, 22 Ekim 2019
Kültür/Sanat Yörkam Tam Kadro Akşehir’deydi

Akdeniz Üniversitesi Yörük Kültürü Uygulama ve Araştırma Merkezi (YÖRKAM) yönetimi Konya Akşehir’de gerçekleştirilen 23. Akşehir Deveboynu şölenine katıldı.


Güncel YÖRÜKLÜĞÜN GEÇMİŞİ VE ÖNEMİNİ KONUŞTULAR

YÖRSİAD ( Yörük Sanayici ve İş Adamları Derneği ) yeni dönem ilk Olağan Toplantısı’nı Best Western Plus Khan Hotel’de gerçekleştirdi.


Güncel Başkan Uysal Yörük – Türkmen dernekleriyle

Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal, bu yıl 4’üncüsü toplanacak Yörük ve Türkmen Çalıştayı öncesinde biraraya geldiği Yörük – Türkmen derneklerine, “Çalıştayımız, Yörük kültürünün sahip olduğu değerlerin Türkiye’nin geleceğine ışık tutacağına olan inancın ürünüdür. Türkiye’nin bugün, dürüstlüğe, yiğitliğe, mertliğe ihtiyacı yok mu? Türkiye’nin geleceğini kurarken bu değerler vazgeçilmezdir” diye seslendi.


Güncel Mehmetçiğe kurban kesen Döndü Deveci’ye ‘Yılın Yörük Anası’ ödülü

Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal, 3’üncü Antalya Yörük Türkmen Çalıştayı’nda, ‘Yılın Yörük Anası’ ilan edilen Zeytin Dalı Harekatı’nı gerçekleştiren askerlere kestiği kurbanla Türkiye’nin takdirini toplayan 65 yaşındaki Yörük anası Döndü Deveci’ye ödülünü takdim etti.


Güncel Başkan Uysal’dan Yörük Türkmenlere çağrı: “Siyasi partilerin arka bahçesi olmayalım”

Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal, 3’üncü Antalya Yörük Türkmen Çalıştayı kapanış oturumunda Yörük Beyleri ve derneklerine “Siyasi partinin arka bahçesi olmayalım. Buna gerek yok, ihtiyaç da yok. Yörük Türkmen birliği siyasi parti ekseninde kurulamaz” diye seslendi.


Güncel Çalıştayda medya ödülleri verildi

Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal, 3’üncü Antalya Yörük Türkmen Çalıştayı’nda kapsamında Antalya Yörükler Derneği 25’inci kuruluş yıl dönümü dolasıyla düzenlenen ‘Medya Ödülleri’ törenine katıldı.


Güncel Türel, ‘Yörük kültürü bize emanettir’

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel 3’ncü Yörük Çalıştayı’nda yaptığı konuşmada Yörük kültürünün millete bir miras değil bir emanet olduğuna dikkat çekti.


Güncel Yörük Türkmen Çalıştayı başladı

Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal, 3’üncü Antalya Yörük ve Türkmen Çalıştayı açılış töreninde “Biz, bu ülkenin geleceğini kurabilecek, geleceği ayakta tutabilecek, muasır medeniyeti de aşacak şekilde bu ülkeyi taşıyabilecek ana taşıyıcı kültürüz” diye konuştu.


Güncel Yörük Türkmen Çalıştayı toplanıyor

Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal, Yörük kültürünün dünyaya ışık tutabilecek niteliklere sahip olduğunu belirterek, “Bize has bu yaşam şeklinin evrensel kültür değerleriyle buluşması ve kendini kılavuz kültür manzumesi olarak var edebilmesi için düzenlendiğimiz Antalya Yörük Türkmen Çalıştayı’nın 3’üncüsünü 8 – 11 Şubat tarihlerinde gerçekleştireceğiz” diye konuştu.


Güncel Muratpaşa 3’üncü Antalya Yörük Türkmen Çalıştayı’nı topluyor

Muratpaşa Belediyesi’nin Akdeniz Üniversitesi Yörük Kültürü Araştırma ve Uygulama Merkezi (YÖRKAM), Antalya Yörükler Kültür, Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği işbirliğiyle düzenlendiği Antalya Yörük Türkmen Çalıştayı’nın 3’üncüsü Kepez ve Döşemealtı Belediyeleri katkılarıyla 8 – 11 Şubat tarihlerinde gerçekleştirilecek.


Manavgat MANAVGAT’TA YÖRÜK GÖÇÜ HAZIRLIĞI

Manavgat Belediye Başkanı Şükrü Sözen, Akdeniz Üniversitesi Yörük Kültürü Araştırma ve Uygulama Merkezi (YÖRKAM) Müdürü ve Türk Dünyası Yörük Türkmen Öğrenci Topluluğu Danışmanı Yrd. Doç. Dr. Fatih Uslu’yu ve üst yönetim kurulu üyelerini makamında ağırladı.


Güncel ‘Yörük Türkmen Çalıştayı’ hazırlıkları başladı

Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal, Antalya Yörükler Derneği ve Akdeniz Üniversitesi Yörük Kültürü Araştırma ve Uygulama Merkezi (YÖRKAM) işbirliğiyle gerçekleştirilen ‘Ulusal Yörük Türkmen Çalıştayı’nın 3’üncüsünün Şubat ayında toplanacağını söyledi.


Eğitim Türkiye’nin İlk Yörük Türkmen Topluluğu Akdeniz Üniversitesi’nde Kuruldu

Akdeniz Üniversitesi Sağlık Kültür ve Spor Dairesi Başkanlığı bünyesinde Akdeniz Üniversitesi Türk Dünyası Yörük Türkmen Öğrenci Topluluğu kuruldu.


Güncel Yörük Türkmen Camiası Yörkam’ın İftarında Buluştu

Antalya’da bulunan yörükler Akdeniz Üniversitesi Yörük Kültürü Uygulama ve Araştırma Merkezi’nin verdiği iftarda biraraya geldi.


Güncel Yörüklerden Başkan Uysal’a ziyaret

Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal, Antalya Yörükler Derneği Başkanı Abdullah Duman ve Yönetim Kurulu üyelerinin ziyaretinde bu yıl 2’ncisi düzenlenen Yörük Türkmen Çalıştayı’nın gelecek yıl bilimsel bir sempozyumu da içerecek şekilde uluslararası katılımlı olmasının planlandığını söyledi.


Güncel YÖRÜK KÜLTÜRÜ ÇALIŞTAY’DA CANLANDI

Muratpaşa Belediyesi’nin 24 – 26 Şubat tarihlerinde 2’ncisini toplandığı Yürük ve Türkmen Çalıştayı, Yörük kültürünün canlandığı bir ortam da yarattı. Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal, Çalıştay’a el yapımı keçeden dikilmiş özel bir ceket giyerek katılırken, Yörük kadınları da geleneksel kıyafetleriyle herkesin dikkatini çekti.


Güncel ÇEYREK ASIRLIK ACI HOCALI ÇALIŞTAY’DA ANILDI

Muratpaşa Belediyesi’nin bu yıl 2’ncisini topladığı ve 3 gün devam eden Yörük ve Türkmen Çalıştayı’nın ‘Hocalı Katliamı’nın 25’inci yıldönümünde gerçekleşen kapanış oturumunda katledilen Azeriler anıldı.


Güncel ÇALIŞTAY’DA SÖZ YÖRÜK TÜRKÜLERİNDE

Muratpaşa Belediyesi’nin 2’ncisini topladığı ‘Yörük ve Türkmen Çalıştayı’nda düzenlenen ‘Yörük Gecesi’nde, Yörük ve Türkmen sözlü kültürü ve folklorunun en ince örnekleri sahnelendi. Gecede sahne alan sanatçıların seslendirdiği türkülere Anadolu’nun dört bir yanından çalıştaya gelen Yörük ve Türkmenler hep bir ağızdan eşlik etti.


Güncel ÇALIŞTAY'DA RENGARENK YÖRÜK KIYAFETLERİ DİKKAT ÇEKTİ

Muratpaşa Belediyesi’nin, bu yıl 2’ncisini topladığı Yörük Türkmen Çalıştayı’nda, Kıbrıs’tan Azerbaycan’a, Antalya – Burdur – Isparta bölgesinden Aydın’a, Muğla’ya 300 civarında çağrılı derneğin katılımcıları keyfiyeleri, çizmeleri ve kadınların giydiği rengarenk kıyafetleriyle dikkat çekti.


Güncel BAŞKAN UYSAL: ‘YÖRÜKLÜK BİR İNSANLIK YOLUDUR’

Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal, 2’nci Yörük ve Türkmen Çalıştayı’nın açılışında “Yörük kültürü üzerine gerçekleşen bu çalışmaları, memleketi toparlayacak, Türkiye’mizde yaşayan bütün insanlara faydalı olacak hale, tasa ve kederde birliği ifade eden milletleşme mücadelesi içinde bir insanlık yolu haline getirmeliyiz” diye konuştu.


Güncel YÖRÜK VE TÜRKMEN ÇALIŞTAYI BAŞLIYOR

Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal, 2’nci Yörük ve Türkmen Çalıştay’ı öncesi çalıştayın tüm paydaşlarıyla biraraya geldiği gecede Yörük kültüründe kayıtsız şartsız itaatin olmadığını belirterek, “Vatanseverlikte, fedakarlıkta sınır yok ama yeri geldiğinde fermanla dağları ayrı ayrı yerlere koyar. Bunlardan bizim alacağımız çok şey yok mu?” diye konuştu.


Güncel AKDENİZ ÜNİVERSİTESİ YÖRKAM, YÖRÜKLERİ TOPLUYOR

Yörük kültürünü oluşturan temel etken ve etmenleri araştırmak, kaybolmaya yüz tutmuş bu kültürü bilimsel anlamda desteklemek, incelemek ve bu konuda eserler vermek amacıyla kurulan Akdeniz Üniversitesi Yörük Kültürü Uygulama ve Araştırma Merkezi (YÖRKAM) ilk faaliyetini 24-26 Şubat 2017 tarihleri arasında 2. Ulusal Yörük - Türkmen Çalıştayı yaparak gerçekleştirecek.


Güncel YÖRÜK KÜLTÜRÜ ÇALIŞTAYA TAŞINIYOR

Muratpaşa Belediyesi’nin Antalya Yörükler Derneği ve Akdeniz Üniversitesi Yörük Kültürü Araştırma ve Uygulama Merkezi (YÖRKAM)işbirliğiyle gerçekleştireceği 2’nci Ulusal Yörük Türkmen Çalıştayı’nda fotoğraflar, türküler ve yaylı çalgıların atası ‘Iklığ’ hakkındaki sunumla Yörük Kültürü yeniden yaşatılacak.


Güncel MURATPAŞA YÖRÜK TÜRKMEN ÇALIŞTAYINI TOPLUYOR

Muratpaşa Belediyesi, Antalya Yörükler Derneği ve Akdeniz Üniversitesi Yörük Kültürü Araştırma ve Uygulama Merkezi (YÖRKAM)işbirliğiyle ‘Ulusal Yörük Türkmen Çalıştayı’nın ikincisini topluyor.


E-bülten Gurubu

bize katılın ...